We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
STEGO - CREx 020 Heater 100W 230-240V AC IP66 [60 x 180 x 120]
Lei 984.00
Lei 813.22
In stock
SKU
SG02042000
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Hazardous area heater type CREx 020 AC 230V, 100W, temperature class T4 ; IP66 ; DIN rail and screw fixing ; cable length 1m ; approvals ATEX,CE,EAC
Hazardous area heater type CREx 020 AC 230V, 100W, temperature class T4 ; IP66 ; DIN rail and screw fixing ; cable length 1m ; approvals ATEX,CE,EAC
| Manufacturer article number | 02042.0-00 |
|---|---|
| EAN code | 4251823456239 |
| ETIM code | EC000737 |
| CN code | 85162950 |
| Supply voltage AC | 230-240 V |
| Power | 100 W |
| Protection class | IP66 |
| Dimensions (W x L x H) | 60 x 180 x 120 mm |
| Weight | 1.4 kg |
| Country of origin | FR |
| Approvals | CE, VDE, EAC |
Documentation: https://www.stego-group.com/products/crex-020-t3
Write Your Own Review
| Country of origin | FR |
|---|---|
| Approvals | CE, VDE, EAC |
| Device height | 120 mm |
| Device width | 60 mm |
| Device depth | 180 mm |
| Input voltage range (V AC) | 230-240 V |
| Maximum power consumption in W | 100 W |
| EAN code | 4251823456239 |
| Manufacturer | STEGO |
| Manufacturer code | 02042.0-00 |
| Order Unit | 1 pc |





