We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
STEGO - CREx 020 Heater 50W 230-240V AC IP66 [48 x 110 x 80]
Lei 725.00
Lei 599.17
In stock
SKU
SG02031000
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Hazardous area heater type CREx 020 AC 230V, 50W, temperature class T3 ; IP66 ; DIN rail and screw fixing ; cable length 1m ; approvals ATEX,CE,EAC
Hazardous area heater type CREx 020 AC 230V, 50W, temperature class T3 ; IP66 ; DIN rail and screw fixing ; cable length 1m ; approvals ATEX,CE,EAC
| Manufacturer article number | 02031.0-00 |
|---|---|
| EAN code | 4251823455546 |
| ETIM code | EC000737 |
| CN code | 85162950 |
| Supply voltage AC | 230-240 V |
| Power | 50 W |
| Protection class | IP66 |
| Dimensions (W x L x H) | 48 x 110 x 80 mm |
| Weight | 0.7 kg |
| Country of origin | FR |
| Approvals | CE, VDE, EAC |
Documentation: https://www.stego-group.com/products/crex-020-t3
Write Your Own Review
| Country of origin | FR |
|---|---|
| Approvals | CE, VDE, EAC |
| Device height | 80 mm |
| Device width | 48 mm |
| Device depth | 110 mm |
| Input voltage range (V AC) | 230-240 V |
| Maximum power consumption in W | 50 W |
| EAN code | 4251823455546 |
| Manufacturer | STEGO |
| Manufacturer code | 02031.0-00 |
| Order Unit | 1 pc |





