We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
STEGO - CR 027 Fan Heater 475W 220-240V AC IP20 [100 x 165 x 128]
Lei 1,002.00
Lei 828.10
In stock
SKU
SG02700000
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Semiconductor fan heater with adjustable thermostat 0 to +60°C, type CR 027 AC 220-240V, 475W ; IP20 ; DIN rail fixing ; air flow 35 m³/h; approvals CE,UL,VDE,EAC
Semiconductor fan heater with adjustable thermostat 0 to +60°C, type CR 027 AC 220-240V, 475W ; IP20 ; DIN rail fixing ; air flow 35 m³/h; approvals CE,UL,VDE,EAC
| Manufacturer article number | 02700.0-00 |
|---|---|
| EAN code | 4251823459896 |
| ETIM code | EC000737 |
| CN code | 85162991 |
| Supply voltage AC | 220-240 V |
| Power | 475 W |
| Air flow | 35 m³/h |
| Protection class | IP20 |
| Dimensions (W x L x H) | 100 x 165 x 128 mm |
| Weight | 0.9 kg |
| Country of origin | FR |
| Approvals | CE, VDE, EAC |
Documentation: https://www.stego-group.com/products/cr-027
Write Your Own Review
| Country of origin | FR |
|---|---|
| Approvals | CE, VDE, EAC |
| Device height | 128 mm |
| Device width | 100 mm |
| Device depth | 165 mm |
| Input voltage range (V AC) | 220-240 V |
| Maximum power consumption in W | 475 W |
| EAN code | 4251823459896 |
| Manufacturer | STEGO |
| Manufacturer code | 02700.0-00 |
| Order Unit | 1 pc |





