We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
VICTRON ENERGY - Phoenix Inverter 48/500 230V VE.Direct SCHUKO
Lei 803.00
Lei 663.64
In stock
SKU
VICPIN481501200
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Inverter VE.Direct
Inverters allow you to power domestic equipment - requiring 230V/120V AC - using 'leisure' or 'automotive' batteries rated at 12V, 24V or 48V DC.
Models: 250VA, 375VA, 500VA, 800VA, 1200VA, 1600VA
Inverters allow you to power domestic equipment - requiring 230V/120V AC - using 'leisure' or 'automotive' batteries rated at 12V, 24V or 48V DC.
Documents & Downloads:
Phoenix Inverter Datasheet VE.Direct 250VA -1200VA
Declaration of Conformity - Phoenix Inverter VE.Direct 250VA - 1200VA
Write Your Own Review
| Manufacturer | VICTRON ENERGY |
|---|---|
| Manufacturer code | PIN481501200 |
| Order Unit | Pce |
| Output Voltage | 230V |
| Battery voltage | 48V |
| Colour | blue RAL 5012 |
| Weight Kg | 3,9 |
| Dimensions (h x w x d) | 86 x 172 x 275 mm |





