We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
VICTRON ENERGY - Orion 48/12-60A DC-DC converter IP20
Lei 685.00
Lei 566.12
In stock
SKU
VICORI481260020
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Orion DC-DC Converters Non-isolated, High power
Remote on/off connector
The remote on/off eliminates the need for a high current switch in the input wiring. The remote on-off can be operated with a low power switch or by the engine run/stop switch (see manual).
The remote on/off eliminates the need for a high current switch in the input wiring. The remote on-off can be operated with a low power switch or by the engine run/stop switch (see manual).
All models with adjustable output can also be used as a battery charger
For example to charge a 12 Volt starter or accessory battery in an otherwise 24V system.
All models with adjustable output can be paralleled to increase output current
Up to five units can be connected in parallel.
Model: 48 Volt
Documents & Downloads:
Write Your Own Review
| Manufacturer | VICTRON ENERGY |
|---|---|
| Manufacturer code | ORI481260020 |
| Order Unit | Pce |
| Maximum current | 60A |
| Output Voltage | 10-15V |
| Input Voltage | 18-35V |
| Battery voltage | 48/12V |
| Weight Kg | 0,9 |
| Dimensions (h x w x d) | 65x88x195 mm |





