We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
FINDER - 90.27 SMA - Socket with Plate Clamp Terminals, Relay socket, Series 60.13, 10A, 250VAC, Pin:11
Lei 35.00
Lei 28.93
In stock
Only 10 left
SKU
FI9027SMA
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Function and features:
Type 90.27 socket with plate clamp terminals for panel or 35 mm rail (EN 60715) mounting, for use with Type 60.13 relays.
Accessories:
- Metal retaining clip (supplied with socket – SMA packaging code) 090.33
Features include:
- Nominal rating 10 A – 250 V
- Dielectric strength 2 kV AC
- Protection category IP 20
- Ambient temperature ° C –40 … + 70
Documents & Downloads:
UKCA Declarations of Conformity
Write Your Own Review
| Manufacturer | FINDER |
|---|---|
| Manufacturer code | 90.27SMA |
| Order Unit | Pce |
| Series | 60.13 |
| N. of Pins | 11 |
| Rated Voltage (V) | 250V AC |
| Switching current | 10A |
| Device type | Socket |
| IP degree of protection | IP20 |
| Mounting Type | DIN Rail, Panel Mounting |
| Operating temperature | -40...70°C |
| Weight Kg | 59.1 g |
| Country of origin | Italy |
We found other products you might like!
-
FINDER - 46.61.9.024.0074 - Miniature Industrial Relay, 16A, 24VDCLei 43.00 Lei 35.54 -
FINDER - 55.34.8.230.0030 - General Purpose Relay, series 55.34, 7A, 230VAC, LEDLei 70.00 Lei 57.85






















