We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
FINDER - 56.34.9.220.0040 - PCB Relay, series 56.34, 4ND / NI, 12A, 220VDC, test button and mechanical indicator
Lei 172.00
Lei 142.15
In stock
Only 11 left
SKU
FI563492200040
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Function and features
Power relays for railway applications Type 56.34T, 4 changeover, 12 A, with socket on sockets/Faston 187.
Features include:
- Compliant with EN 45545-2 + A1: 2016 (protection against fire and smoke), EN 61373
(resistance to shock and vibration, category 1, class B), EN 50155 (resistance to temperature and humidity, class TX) - AC or DC coil with extended operating range
- Cadmium-free contacts (standard version)
- Contact material options
- Sockets Series 96
- Coil Indication and EMC suppression modules
- Accessories (sockets and timed modules)
Documents & Downloads:
Technical Datasheet - 56 Series
Brochure - Solutions for electrical panels and industrial automation
Brochure - Industrial applications
UKCA Declarations of Conformity
Write Your Own Review
| Manufacturer | FINDER |
|---|---|
| Manufacturer code | 56.34.9.220.0040 |
| Order Unit | Pce |
| Series | 56.34 |
| Rated Voltage (V) | 220 VDC |
| Device type | Plug-in relay, electromagnetic |
| Height mm | 37.1 mm |
| Length mm | 40.8 mm |
| Width | 27.7 mm |
| Country of origin | Italy |
We found other products you might like!
-
FINDER - 46.61.9.024.0074 - Miniature Industrial Relay, 16A, 24VDCLei 43.00 Lei 35.54 -
FINDER - 55.34.8.230.0030 - General Purpose Relay, series 55.34, 7A, 230VAC, LEDLei 70.00 Lei 57.85






















