We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
FINDER - 34.51.7.024.5010 - PCB relay, Series 34.51, 24VDC, 6A, AGNI+AU
Lei 47.00
Lei 38.84
In stock
Only 10 left
SKU
FI345170245010
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Function and features:
Type 34.51 ultra-slim electromechanical PCB relays, 6 A, 5 mm width, low absorption coil and suitable for PCB mounting or socket mounting using the 93 Series sockets.
Available version 34.51-5010 with contact AgNi+AU.
Features include:
- 1 changeover contact or 1 normally open contact
- Ultra-slim, 5mm wide
- Sensitive DC coil – 170 mW (possibility of AC/DC power supply with 93 Series sockets)
- UL Listing (relay/socket/jumper link)
- Cadmium-free contacts
- 8/8 mm clearance/sliding distance
- 6 kV (1.2/50 μs) insulation between coil and contacts
Documents & Downloads:
Brochure - Solutions for electrical panels and industrial automation
UKCA Declarations of Conformity
Write Your Own Review
| Manufacturer | FINDER |
|---|---|
| Manufacturer code | 34.51.7.024.5010 |
| Order Unit | Pce |
| Series | 34 |
| Device type | PCB relay - Contacts gold plated |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Dimensions | (L x W x H) 28mm/ 5mm/ 15mm |
| Weight Kg | 4.86 g |
| Country of origin | Italy |
We found other products you might like!
-
FINDER - 40.31.9.024.0000 - PCB relay, Series 40.31, 24VDC, 10A/250VAC, 900ΩLei 24.44 Lei 20.20














