We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
BERNSTEIN - 3-625-15 - ESD OBLIQUE TOP CUTTERS CLASSICLINE DISSIPATIVE 120 MM FLUSH
Lei 216.00
Lei 178.51
In stock
SKU
BE3-625-15
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
- Flush (mini side face cut with small top)
- cutting capacity soft/medium/hard/piano Ø in mm: 1.5/0.8/0.5/0
- head width 11 mm
AREA OF APPLICATION
Made of special tool steel, high gloss mirror polished, box joint, with dissipative 2-K hand protection cover and exchangeable double leaf spring.
TECHNICAL DESCRIPTION
For work in hard-to-reach places, for flush cutting. The pliers of this program have been successfully tested by several test laboratories according to DIN EN 61340-5-1, 61340-2-1 as well as 61340-2-3 for work in ESD-protected areas.
Write Your Own Review
| Manufacturer | BERNSTEIN |
|---|---|
| Manufacturer code | 3-625-15 |
| Order Unit | Pce |
| Material | material high-quality steel (HRC 56-58) |
| Surface | surface brightly polished |
| Blade | length 11 mm, 15° angled |
| Handle | 2-component ESD plastic handle ergonomically shaped, dissipative between 10^6 and 10^9 ohm |
| Weight Kg | 90 g |
| Length | 120 mm |





