We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
BERNSTEIN - 3-653-15 - ESD MINI SIDE CUTTERS EUROLINE DISSIPATIVE 120 MM, TAPERED TIPS FLUSH
Lei 363.00
Lei 300.00
In stock
SKU
BE3-653-15
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
- tapered cutting tips
- Flush (mini side face cut with small top)
- cutting capacity soft/medium/hard/piano Ø in mm: 1.5/0.8/0/0
- head width 10 mm
AREA OF APPLICATION
Made of special tool steel, high-gloss burnished, box joint, with dissipative 2-K hand protection cover and exchangeable double leaf spring.
TECHNICAL DESCRIPTION
The pliers of this program have been successfully tested by several test laboratories according to DIN EN 61340-5-1, 61340-2-1 as well as 61340-2-3 for work in ESD-protected areas.
Write Your Own Review
| Manufacturer | BERNSTEIN |
|---|---|
| Manufacturer code | 3-653-15 |
| Order Unit | Pce |
| Material | high-quality steel (HRC 56-58) |
| Surface | glossy burnished |
| Blade | length 10 mm |
| Handle | 2-component ESD plastic handle ergonomically shaped, dissipative between 10^6 and 10^9 ohm |
| Weight Kg | 60 g |
| Length | 120 mm |





