Utilizam cookies pentru ca dumneavostra sa aveti o experienta cat mai placuta. Pentru a ne conforma noii directive e-Privacy, trebuie sa primim acordul dumneavosatra pentru a seta cookie-urile. Afla mai multe.
VEMER - VE021200 - Termostat mecanic de perete Klima SI cu membrană cu gaz și buton rotativ
VEMER Klima SI (cod VE021200) este un termostat mecanic de perete cu tehnologie cu membrană cu gaz și buton rotativ frontal pentru reglarea temperaturii dorite în cameră. Este potrivit pentru controlul sistemelor de încălzire sau răcire.
Dispozitivul este prevăzut cu un LED indicator care se aprinde când termostatul este activ și cu un întrerupător on/off pentru activarea sau dezactivarea funcționării. Selectorul vară/iarnă permite alegerea între modul de răcire și cel de încălzire.
Principiul de funcționare
Gazul din interiorul membranei se dilată pe măsură ce se încălzește, mărind presiunea internă. Această presiune împinge membrana asupra unui contact electric care activează sistemul de încălzire sau răcire, oferind un control fiabil al temperaturii, fără electronică.
Caracteristici principale
- Interval de reglare a temperaturii: 5 ÷ 30 °C
- Diferențial / histerezis: Δ 1,3 °C (± 0,2 °C)
- Moduri de funcționare: vară / iarnă
- Capacitate releu la 250 Vac: 10 (1,5) A
- Grad de protecție: IP20
- Clasă ErP I
- Funcție de limitare a intervalului de reglare (utilă în locuri publice)
- Dimensiuni: 82,9 × 76,5 × 30,9 mm
Notă: la instalarea peste 1000 m altitudine, valorile de calibrare nu sunt garantate.
| Producator | VEMER |
|---|---|
| Cod producător | VE021200 |
| Tip termostat | Mecanic |
| Aplicatie | Cameră |
| Mod funcționare | Încălzire + răcire |
| Montaj | Aplicat (perete) |
| Programabil | Neprogramabil |
| Curent alternativ | 10 (1.5) A at 250 Vac |
| Număr de ieșiri | 1 |
| Amplasare sondă | Internă |
| Histerezis | Δ 1.3 °C (± 0.2 °C) |
| Temperatura minimă | 5 °C |
| Temperatura maximă | 30 °C |
| Asistent vocal | Niciunul |
| Protocol comunicare | Niciunul |
| Tip afisaj | No display |
| Grad de protecție IP (IEC 60529) | IP20 |
| Clasă ErP | I |





