Utilizam cookies pentru ca dumneavostra sa aveti o experienta cat mai placuta. Pentru a ne conforma noii directive e-Privacy, trebuie sa primim acordul dumneavosatra pentru a seta cookie-urile. Afla mai multe.
VEMER - VE022000 - Termostat mecanic de cameră Klima IN cu membrană pe gaz
VEMER Klima IN (cod VE022000) este un termostat mecanic de perete cu tehnologie cu membrană pe gaz, conceput pentru a regla temperatura sistemelor de încălzire sau răcire în medii rezidențiale și comerciale.
Dispozitivul este caracterizat de un buton rotativ frontal pentru setarea temperaturii dorite și de un întrerupător on/off care permite dezactivarea simplă a instalației. Domeniul de reglare poate fi limitat prin câțiva pași simpli, funcție utilă în special pentru instalații în locuri publice, unde trebuie împiedicată modificarea neautorizată a setărilor de temperatură.
Cum funcționează
Un termostat cu expansiune de gaz funcționează prin încălzirea unui gaz conținut într-o membrană. Pe măsură ce gazul se încălzește, acesta se dilată și mărește presiunea internă, împingând membrana asupra unui contact electric care activează sistemul de încălzire sau răcire.
Caracteristici principale
- Termostat mecanic de perete cu membrană pe gaz
- Domeniu de reglare temperatură: 5 ÷ 30 °C
- Diferențial/Histerezis: Δ 1,3 °C (± 0,2 °C)
- Moduri de funcționare Vară/Iarnă
- Capacitate releu la 250 Vac: 10 (1,5) A
- Grad de protecție: IP20
- Dimensiuni: 82,9 x 76,5 x 30,9 mm
- Clasă ErP I
Notă: la altitudini de peste 1000 m deasupra nivelului mării, valorile de calibrare nu sunt garantate.
| Producator | VEMER |
|---|---|
| Cod producător | VE022000 |
| Tip termostat | Mecanic |
| Aplicatie | Cameră |
| Mod funcționare | Încălzire + răcire |
| Montaj | Aplicat (perete) |
| Programabil | Neprogramabil |
| Tensiune de alimentare | 250 Vac |
| Curent alternativ | 10 (1.5) A |
| Număr de ieșiri | 1 |
| Amplasare sondă | Internă |
| Histerezis | Δ 1.3 °C (± 0.2 °C) |
| Temperatura minimă | 5 °C |
| Temperatura maximă | 30 °C |
| Asistent vocal | Niciunul |
| Protocol comunicare | Niciunul |
| Tip afisaj | No display |
| Grad de protecție IP (IEC 60529) | IP20 |
| Clasă ErP | I |





