Utilizam cookies pentru ca dumneavostra sa aveti o experienta cat mai placuta. Pentru a ne conforma noii directive e-Privacy, trebuie sa primim acordul dumneavosatra pentru a seta cookie-urile. Afla mai multe.
VEMER - VE452900 - Termostat programabil Chronos Nero, de perete, touchscreen, alimentat cu baterii
VEMER Chronos Nero (VE452900) este un termostat inteligent digital de perete cu interfață elegantă cu ecran tactil și un afișaj LCD mare iluminat în albastru. Cele patru pictograme tactile plasate în partea inferioară a ecranului asigură o operare intuitivă și oferă dispozitivului un aspect modern, potrivit pentru orice mediu rezidențial sau comercial.
Programare săptămânală și economie de energie
Datorită programării săptămânale cu rezoluție de 1 oră, Chronos Nero permite setarea unor intervale specifice pentru încălzire sau răcire, reducând consumul inutil de energie atunci când nu sunteți acasă sau pe timpul nopții. Termostatul permite 3 temperaturi setabile plus antiîngheț și mod manual, cu reglare ON-OFF sau proporțională și o histerezis ajustabilă între 0,1 și 1 °C.
Comutare la distanță și intrare configurabilă
Intrarea digitală configurabilă permite conectarea unei sonde externe de temperatură sau a unui apelator telefonic, oferind posibilitatea de pornire/oprire la distanță a instalației. Releul de ieșire este un contact de schimb (SPDT) cu capacitate de 5 A la 250 Vac, potrivit pentru comanda cazanelor, vanelor sau aparatelor de aer condiționat.
Blocare tastatură și funcții utile
- Blocare tastatură cu parolă, ideală pentru instalații în spații publice
- Moduri de funcționare Vară și Iarnă
- Funcții antiîngheț, temporizare și întârziere
- Trecere automată oră de vară/iarnă
- Precizie de măsurare a temperaturii 0,5 °C, rezoluție 0,1 °C
Alimentare și date tehnice
Alimentare prin 2 baterii alcaline AAA de 1,5 V, cu autonomie de până la 12 luni și rezervă de funcționare de 1 minut. Protecție IP40, clasă ErP IV, temperatură de funcționare 0 ÷ 50 °C. VEMER oferă și kitul Set Chronos RF Nero, format din termostat și actuator la distanță RX.16A.
| Producator | VEMER |
|---|---|
| Cod producător | VE452900 |
| Tip termostat | Programabil |
| Aplicatie | Cameră |
| Mod funcționare | Încălzire + răcire |
| Montaj | Aplicat (perete) |
| Programabil | Săptămânal |
| Tip alimentare | Baterii AAA |
| Tensiune de alimentare | 2 × AAA 1.5 V alkaline (not rechargeable) |
| Tipul de contact | Heat exchange (changeover SPDT) |
| Curent alternativ | 5 A at 250 Vac |
| Număr de ieșiri | 1 |
| Amplasare sondă | Internă + externă |
| Histerezis | 0.1 ÷ 1 °C |
| Temperatura minimă | 2 °C |
| Temperatura maximă | 50 °C |
| Conectivitate | Cablat (fără) |
| Asistent vocal | Niciunul |
| Protocol comunicare | Niciunul |
| Tip afisaj | LCD backlit |
| Grad de protecție IP (IEC 60529) | IP40 |
| Temperatura de Operare | 0 to 50 °C |
| Timp rezervă | 1 minute |
| Clasă ErP | IV |





